Актинідія в наших садах

Актинідія в наших садах

4 октября 2015

У світі існує величезна розмаїтість рослин. Добре вивчені ті, які є основою харчування населення. Разом з тим існують культури, які хоча й достатньо вивчені, але незаслужено забуті та впроваджуються в культуру дуже повільно. Донедавна до таких рослин можна було віднести актинідію. Але останнім часом лід рушив, і актинідія активно впроваджується в наші сади, переживає справжній бум. 

Актинідія аргута – найпотужніша з ліан, що ростуть на Далекому Сході, сягає висоти 30 м і 15–20 см товщини при основі. Як і все нове, багато садівників недооцінюють потенціал цієї рослини. Хоча можна із упевненістю припустити, що в майбутньому актинідія в наших садах займе одне з чільних місць серед плодових рослин України, а при озелененні будинків та інших будівель потіснить навіть виноград, завдяки своїм прекрасним плодам, стійкості до різних хвороб і шкідників, а також до мінусових температур у зимовий період. Отож, актинідію на зиму не вкривають.

Вимоги до зовнішнього середовища 

актинидияРеакція ґрунту має бути нейтральною або кислою. Лужні ґрунти не придатні. Коренева система в актинідії поверхнева, її корені розташовуються на глибині 20–40 см, тож вона вибаглива до вологості повітря й верхнього шару ґрунту. В умовах України, в окремих зонах, де недостатньо опадів або за посухи, необхідно застосовувати ряд агротехнічних заходів, спрямованих на збереження вологи в ґрунті, проводити часті поливи і мульчування пристовбурних кругів. Збереження ґрунтової вологи навколо ліан є однією з умов успішного культивування цих рослин у наших садах.

Стебла ліан подібні до канатів, вони не мають будь-яких присосків або вусиків, щоб чіплятися до опори. Молоді швидко ростучі пагони актинідії увесь час перебувають у круговому русі, за якого вони обвивають будь-яку опору або сусідні пагони, внаслідок чого виникають труднощі під час обрізування рослин восени. Навесні обрізування неприпустиме, тому що під час сокоруху в них відбувається сильний плач і зневоднювання, що зазвичай призводить до ослаблення й навіть до загибелі.

Хворобами та шкідниками за наших умов рослини актинідії поки що не ушкоджуються. Парадокс, але головний шкідник актинідії у перші три роки – кіт. Тому молоді рослини необхідно обгороджувати сіткою.

Садіння й пересаджування

актинидияСаджають і пересаджують актинідію в одно– трирічному віці, але не старше чотирьох. Пізніше, як правило, вона не приживлюється. Пересаджувати саджанці можна восени або навесні. Найчастіше задають питання: коли ж краще висаджувати саджанці актинідії – восени чи навесні? Однорічні саджанці, вирощені в холодному парнику, пересаджувати краще навесні, щоб рослини мали змогу, не порушуючи кореневої системи, краще визріти восени. У цьому випадку вони легко витримують мінусові температури без укриття. При пересаджуванні однорічок восени буде більший відсоток випадання. Для дворічних і старших саджанців кращим є осіннє садіння, позаяк вони до зими приживлюються й навесні раніше рушають у ріст, хоча й весняне садіння забезпечує приблизно такий самий відсоток приживлюваності.

Для садіння дво–трирічного саджанця копаємо яму 60х60х60 см. Заповнюємо її родючим ґрунтом з перегноєм. Бажано додати в яму 200 г суперфосфату, 30–40 г сірчанокислого калію або 2 кг деревного попелу та 150 г аміачної селітри (за весняного садіння). Саджанець ставимо на горбик родючої землі і, розправивши корінці, засипаємо землею. Після поливу яму мульчуємо. Шар мульчі має бути не менше 10–15 см. На зиму встановлюємо над ямою дві дуги із дроту й укриваємо плівкою. 

Навесні, після початку вегетації рослин, починаємо щоденний полив з провітрюванням упродовж 15–20 хвилин, потім знову закриваємо плівкою. Такий захід здійснюємо упродовж 20 днів за весняного садіння і 10 днів за осіннього.

Що нам дає накриття актинідії плівкою?

Ми штучно підвищуємо відносну вологість повітря навколо саджанця, створюючи сприятливі умови для приживлювання рослини. Після того, як саджанці підуть у ріст, плівка після поступового загартування рослин прибирається. Обгородивши рослини сіткою, необхідно притінити їх від прямих сонячних променів. Робиться це просто. Над ямою похило забиваємо три кілки і до них закріплюємо шматок мішковини. Останнє дуже важливо: якщо не притінити саджанець і на нього потраплятимуть прямі сонячні промені, то рослина впродовж літа, як правило, гине. Надалі актинідія притінення не потребує. Ця технологія приживлювання рослин актинідії багаторазово випробувана мною на практиці вже більше 10 років. Приживлювання – у межах 96–99%.

Нова технологія осіннього пересаджування саджанців

актинидияЯ розробив, випробував і впровадив у виробництво нову технологію осіннього пересаджування дворічних саджанців актинідії. Суть її полягає в тому, що восени рослини актинідії висаджують не на постійне місце, а у квіткові горщечки. Висаджені саджанці стоять на вулиці до початку мінусових температур. Далі їх переношу до підвалу. Під час зберігання слідкую за вологістю ґрунту в горщечках. Наприкінці зими, з 10 лютого, горщечки заношу в тепле приміщення з температурою 23–25оС і ставлю в місці з максимальним освітленням. Починається вегетація. І до кінця першої декади травня саджанці виростають близько 1 м. До цього часу мине загроза заморозків, і рослини з горщечків висаджую в ґрунт без порушення кореневої системи. Надалі всі роботи, як і за звичайного пересаджування за вищезгаданою технологією. Цей забіг у часі (два місяці) має дуже велике значення в майбутньому: рослини за сезон виростають могутніші, краще підготовлені до зими, прискорюється плодоношення.

І на закінчення хотілося б зазначити, що актинідія як плодова культура має велику цінність для людини. Виняткові за смаком плоди нагадують ананас, мають багатий хімічний склад, тонізуючі й лікувальні властивості. Їх називають плодами здоров'я. Досить з'їсти кілька плодів, щоб задовольнити добову потребу у вітаміні С, а також в інших корисних елементах. В українських садах актинідія прекрасно росте й плодоносить у всіх регіонах садівництва. Дає екологічно чисті плоди відмінної якості, не потребує хімічного захисту й укриття на зиму. Отож, вона заслужено займе гідне місце в наших садах.

Автор В.Ф. Левенець,  матеріал розміщений за погодженням з журналом "Дім, сад, город" №2, 2015 

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:



Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*



  • Дім Сад Город плюс 19 октября 2015
    Людмила! Причин может быть несколько. Основные - актинидия предпочитает кислый грунт, возможно Вам его нужно подкислить. Другая причина - недостаточно опылителя для хорошего плодоношения.
  • Людмила 19 октября 2015
    Уже 8 лет лианы актинидия аргута прекрасно растут. Но... на мощной в пол дома зеленой стене удается собрать 30-40 ягод. Что-то не так?


Спецпредложение
Саджанці троянд Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*