10 головних правил хорошої розсади

10 головних правил хорошої розсади

6 января 2020

Час посіву насіння на розсаду - це довгоочікувані і приємні клопоти для завзятих садівників та городників. Поговоримо про головні правила для отримання якісної, міцної і здорової розсади, яка буде мати добре розвинену надземну і підземну частини. Незалежно від культури, яку ви збираєтеся посіяти, ці правила, за великим рахунком, однакові.

1. Якісне насіння

Хороше насіння - запорука гарної розсади, тому купуйте насіння перевірених виробників, які дали хороший результат в минулі роки.


Коли садити насіння на розсаду у 2020 році? читайте в статті.

насіння городини
Тим же, хто збирає і заготовлює насіння для розсади самостійно, дамо пораду: сійте тільки хороше, якісне, доспіле насіння, від некондиційного дріб’язку толку буде мало.
Не забувайте перевірити термін придатності насіння на упаковці. У разі сумнівів зробіть пробний посів. Заздалегідь посійте у вологу серветку насіння і почекайте пару тижнів. Якщо проклюнулось 50%, то можна сміливо сіяти розсаду, але з урахуванням того, що зійде лише половина.

2. Підготуйте ґрунтову суміш

Використовуйте для посіву розсади тільки якісні ґрунтові суміші. У легкій і пухкій ґрунтовій суміші маленьким корінцям буде простіше і легше розростатися. Власні поживні речовини з насіння рослина вичерпає досить швидко, а значить, суміш повинна бути живильною.

грунт для розсади

Відсутність в суміші збудників захворювань, яєць і личинок комах дозволить виростити здорову розсаду без зайвого клопоту і з великим відсотком виходу.
Найбільш прийнятний варіант - покупні готові суміші для розсади. Для тих же, хто планує велику кількість розсади, а значить, і ґрунтової суміші знадобиться більше, прийнятний варіант - скласти ці суміші самостійно. Для цього змішайте в потрібних пропорціях торф, пісок, садову землю, додайте добре перепрілий гній. Рецепт давати сенсу немає, у кожного садівника він свій, та й різниться від культури до культури.
Але яку б суміш для розсади ви не складали, якщо ви берете компоненти в природному середовищі, знайте, їх потрібно попередньо обробити, щоб позбутися від збудників захворювань, личинок і яєць комах шкідників і насіння бур'янів.

Яким повинен бути ґрунт для розсади

читайте тут.

3. Правильна ємність для розсадикасети для розсади

Для зовсім недосвідчених садівників варто нагадати, що в дні ємності для розсади обов'язково повинні бути отвори, причому не шилом зроблені, а більші. Ці отвори потрібні і для стоку надлишків води при поливах, і для надходження повітря до коріння. Якщо ж вода буде застоюватися, а повітря не проникати, то розсада в гіршому випадку згніє, а в кращому - буде хворою і толку від неї буде мало.
Рекомендуємо відразу ж сіяти насіння в індивідуальні «квартири», враховуючи потреби та особливості розвитку кореневої системи кожної культури. Важливо ще й дотримати баланс між потребою коренів в обсязі і розмірами вашого підвіконня або стелажа.
Скажімо, для розсади томатів краще використовувати касети для розсади на 21 вічок, для капусти і для петунії купуйте касети на 98 вічок, для сіянців ґрунтопокривних багаторічників підійде широка і неглибока касета для розсади на 72 вічка.

4. Підготовка насіння до посадки

В основному, це правило стосується насіння, яке заготовлюється самостійно. Адже, цілком можливо, ви збираєте його або з хворих рослин на городі, або піднімаєте з поверхні землі в парку або в лісі.
Для передпосівного знезараження насіння використовуйте фунгіциди, наприклад Фундазол. Насіння деяких рослин необхідно попередньо обробити холодом (провести стратифікацію) або частково порушити завнішню оболонку (скарифікацію).

фундазол

Хто купує насіння городини в магазинах, порадимо - прочитайте інструкцію, всі перевірені виробники насіння проводять з ним корисні процедури. Не треба робити це ще раз, як говориться "щоб напевно". Або ви погубите насіння зовсім, або втратите час даремно, бо всі заводські обробки зведете нанівець. Притримуйтесь інструкції.

5. Дотримання термінів посіву

Вже з початку січня у садівників «сверблять» руки і хочеться сіяти. Але дуже важливо сіяти розсаду в потрібний час. Посієте занадто рано, до моменту висадки в ґрунт рослина переросте - це погано. Посієте пізно - упустите час.

Коли висаджувати насіння на розсаду

читайте тут.

6. Оптимальна глибина посіву

У кожного насіння є своя оптимальна глибина посіву. Якщо зарити насіння занадто глибоко, то на його проростання піде багато часу і сил, а може і взагалі не пробитися на поверхню. Зазвичай нормальним вважається «закопування» на глибину 2-3 діаметра насінини.
Але виявляється, є насіння, якому для проростання необхідне світло. Його просто розкладають по поверхні ґрунтосуміші або пророщують в воді. Тому вкотре закликаємо - вивчіть, що ви сієте, та як це робити правильно. Якщо ви купуєте якісне насіння, виробники вказують всі ці тонкощі на упаковці.

7. Дотримання дистанції між насінням

Це правило стосується посіву насіння в загальну ємність, наприклад в піддони для розсади. При занадто густих посівах сіянці сходять близько один до одного і між ними починається конкуренція за харчування і світло. В результаті, розсада витягується і стає слабкою. Та й хвороби (чорна ніжка) вражають таку розсаду блискавично і всю. Щоб захистити розсаду від чорної ніжки - застосовуйте колоїдну сірку.колоїдна сірка

Як боротися з чорною ніжкою розсади

читайте у нашій статті.
Тому сійте рівномірно з деяким промжком для розвитку сіянців.  Якщо ж насіння дрібне і витримати інтервал складно, просто безжально проріджуйте сходи. Краще менше розсади, але міцної, ніж багато кволої!

8. Режим догляду за розсадою

Необхідно навчитися підтримувати оптимальний рівень вологості ґрунтової суміші - і не пересушити, і не перелити. Воду краще використовувати м'яку, хоча б просто відстояну, а краще - талу.
Для нормального росту і розвитку маленьким сходам також потрібно багато світла.
І про температурний режим. Оптимальною буде для проростання насіння температура + 22 + 24С, а при появі сходів + 20С. Причому, опускати температуру варто плавно, щоб маленька розсада не зазнала стресу.

9. Обережна пікіровка

Якщо ви посіяли насіння на розсаду в загальну ємність, то їх доведеться пікірувати по окремим ємностям. Робіть це відразу при появі пари справжніх листочків, саме в цей період рослини переживають процедуру безболісно.

10. Поступове загартуванняправила хорошої розсади

Розсада провела в "тепличних умовах" майже 2 місяці: нема вітру, коливать температури, освітлення рівномірне та мяке. Виставте її на увлицю, навіть якщо там вже тепло, і результат буде плачевний. Розсада або загине, або захворіє. Тому треба привчати її до несприятливих умов на відкритому повітрі.  Спочатку виносьте розсаду на півгодини в тінь, поступово збільшуйте час та інтенсивність сонячного освітлення.


Сподіваємося, ці 10 правил хорошої розсади допоможуть вам отримати дружну і сильну розсаду овочів, квітів, пряних трав та декоративних рослин, а згодом - і відмінний урожай.

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:



Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*





Спецпредложение
Саджанці троянд Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*