Капуста: як виростити хороший урожай

20 ноября 2020
Капуста - одна з найпопулярніших культур на наших городах. Але отримати хороший урожай вдається не всім. А ще важливо його зберегти. Але насправді все можливо, треба лише знати деякі хитрощі агротехніки.
Перш ніж зайнятися вирощуванням капусти, треба визначитися, для чого вона вам потрібна. Якщо збираєтеся використовувати її влітку для салатів, борщу і вареників, тоді потрібно вибирати ранні сорти. Для квашення і закруток ідеально підійдуть середньостиглі. А ось для зимового зберігання годяться тільки пізні сорти.
Популярні сорти капусти
ранній сорт Невістка F1, середньостигла Золотий Гектар, пізня капуста сорту Агресор F1.
![]() | ![]() | ![]() |
Вирощування капусти
Білокачанну капусту можна вирощувати через розсаду, але це заняття клопітке. Капуста - рослина холодостійка, тому в більшості регіонів України її можна висівати відразу у відкритий грунт.
Попередньо насіння замочіть на добу в теплій воді, а потім загорніть у вологу серветку. Як тільки проклюнутся, тканину треба розгорнути, укласти разом з насінням в пластиковий контейнер і відправити на тиждень в холодильник. Потім дістати, витримати добу в теплому приміщенні і тільки потім висівати.
Таке загартування допоможе підвищити стійкість сходів до весняних заморозків. Так, насіння капусти і без того може спокійно переносити зниження температури до -5С, але після тижня в холодильнику витримає і більш серйозні похолодання.
Посадка капусти
Місце для капусти треба вибирати з урахуванням попередників. Найкраще висівати її після картоплі, огірків, моркви, цибулі, часнику або бобових культур - гороху і квасолі. І ні в якому разі не можна садити її після редису, редьки, ріпи - вони всі з одного сімейства, у них загальні хвороби і шкідники.
Прочитати про сумісність овочевих культур і завантажити таблицю ви можете тут.
Якщо весна рання і тепла, висівати насіння капусти можна вже на початку квітня. Якщо весна затяжна і холодна, тоді в кінці місяця.
Сіяти в лунки діаметром 50 см. У кожну - по 3 насінини на відстані 10 см і на глибину 1 см. Попередньо в кожну лунку внесіть по 1 відру перегною. Після посіву лунки припудріть попілом соняшнику - він захистить сходи від хвороб.
Коли у сходів з'явиться перший справжній лист, їх потрібно прорідити, залишити в кожній лунці один найсильніший паросток. Всі три залишати ні в якому разі не можна - качани в такій тісноті не зав'яжуться.
Схема посадки капусти залежить від терміну дозрівання сортів:
- ранні - 30 см в ряду, 40-50 см між рядами,
- середньостиглі - 50 в ряду, 50-60 см між рядами,
- пізні - 60-70 см в ряду, 60-70 см між рядами.
Догляд за капустою в відкритому грунті
Щоб отримати хороший урожай капусти, треба забезпечити рослинам 3 важливих умови.
1. Полив. Білокачанна капуста - один з найбільш вологолюбних овочів. Поливати її потрібно раз в 2 тижні, по 3-5 л на 1 кв.м. Якщо погода спекотна і посушлива, норму поливу збільшують до 10 л на 1 кв.м.
Раз в тиждень капусті корисно робити освіжаючий душ з лійки прямо по листю - по 0,5 л на 1 кв.м.
Ранні і середньостиглі сорти потрібно поливати безпосередньо до збирання. Полив пізніх з початку вересня потрібно скоротити за обсягом в 2 рази, а за 20 днів до збирання припинити зовсім.
2. Підживлення. За літо білокачанну капусту треба підгодувати 3-4 рази (в залежності від сорту):
• через 3 тижні після сходів: настій курячого посліду - 0,5 л на рослину,
• через 2 тижні після першої: 1 ст. ложка нітроамофоски на 10 л води - 1 л на рослину,
• через 2 тижні після другого: в 10 л настою курячого посліду додати по 2 ст. ложки подвійного суперфосфату і сульфату калію - 1 л на рослину,
• за 20 днів до збирання (для пізніх сортів): 2 ст. ложки сульфату калію на 10 л води - 1 л на рослину.
Остання підгодівля робить качани смачніше і збільшує їх термін зберігання.
3. Захист від шкідників. Головні вороги білокачанної капусти - гусениці метелика білявки і хрестоцвіті блішки. Ми вже писали про те, як позбутися від блішки на капусті і як врятувати капусту від гусениці - читайте.
Прибирати урожай капусти треба в суху ясну погоду. Температура повітря повинна бути не вище +7С. Якщо на вулиці тепліше, качани довго не пролежать. Зрізати їх потрібно так, щоб залишився качан довжиною близько 3 см. Зрізану капусту треба якомога швидше прибрати в погріб або холодильник - на відкритому повітрі без коренів вона швидко в'яне і потім гірше зберігається.
Тріснуті качани зберігати немає сенсу - вони дуже швидко згниють. Їх треба з'їсти якомога швидше.
Бажаємо вам здорових і багатих врожаїв.
Комментарии
Напишите ваш комментарий