Кліщі та заходи захисту рослин від кліщів

Кліщі та заходи захисту рослин від кліщів

9 января 2016

Квітково-декоративним рослинам завдають шкоди нематоди, слимаки, мокриці, кліщі і комахи. Щоб своєчасно виявити шкідників і успіно знищувати їх, слід перш за все розпізнавати їх і знати біологічні особливості розвитку в умовах закритого грунту. Кліщі (Acarina) - дрібні членистоногі із класу павукоподібних. Відрізняються від комах відсутністю антен, у дорослих особин звичайно 4 пари ніг. Тіло кліщів без первинної сегментації, тому має вигляд одного мішкоподібного сегмента. В його складі відрізняють гнатосому (комплекс ротових частин) та ідіосому (тіло з ходильними кінцівками).

Усі рослиноїдні кліщі відкладають яйця. Життєвий цикл складається з таких стадій: яйце - личинка - протонімфа - дейтонімфа - дорослі самка і самець. Нормальне розмноження відбувається шляхом запліднення, але можливий розвиток і з незаплідненого яйця (партеногенез). Самки павутинних кліщів за відсутності самців дають у потомстві лише самців, а запліднені відкладають яйця, з яких виходять як самці, так і самки.

Рослиноїдні кліщі - спеціалізовані шкідники рослин. Активні вони, як правило, на нижньому боці листків рослин, обплітаючи їх павутиною. Живляться соком рослин і призводять до порушення обміну та зниження асиміляційної здатності листків. При цьому листки деформуються та жовтіють, набувають мармурового відтінку, буріють і засихають; рослини гинуть. У квітково-декоративних рослин знижується декоративність, якість та урожай. Деякі кліщі переносять вірусні захворювання.

У закритому ґрунті на квітково-декоративних рослинах зустрічаються багато видів кліщів, що належать до різних таксономічних і екологічних груп, тому наведемо біологічні особливості лише найхарактерніших і найпоширеніших.

Кліщ оранжерейний прозорий - Hemitarsonemus latus Banks

Кліщ оранжерейний прозорийСамка білувато-жовта, тіло овальне, довжиною 0,15-0,3 мм,. Самці менші за самок, тіло яйцеподібно-овальне. Яйця схожі на дуже дрібні перлинки, еліптичної форми, довжиною до 0,12 мм. Личинки білі, мають три пари ніг, німфи відсутні.

В умовах закритого ґрунту (температура 15-25°С, відносна вологість повітря 80-90%) кліщ розмножується безперервно. Розвиток одного покоління триває 20 днів. Самки відкладають яйця на молоді листочки, у бутони квіток. Пошкоджені кліщами листочки деформуються, листкова пластинка стає дуже крихкою, нижній бік листків вкривається дрібними тріщинками, набуває коричневого кольору. Значно уражені бруньки не розпускаються і засихають.

Пошкоджує близько 40 видів рослин, що належать до різних родин, у тому числі бегонії, азалії, глоксинії, цикламен, цитрусові тощо.

Звичайний павутинний кліщ - Tetranychus urticae Koch

Звичайний павутинний кліщСамка літня зеленувата, тіло яйцеподібне, опукле згори, довжиною 0,45-0,5 мм. Через покриви тіла з боків просвічуються темні плями, розміри та форма яких залежать від живлення. Зимова діапаузуюча самка червона.

Самці довжиною 0,30 мм, з видовженим, різко звуженим до заднього кінця тілом, світліші за самок.

Яйце має правильну сферичну форму, свіжовідкладене - прозоре, далі - мутнішає і набуває перлиноподібного відтінку. У личинки три, а у німфи - чотири пари ніг.

У закритому грунті кліщ розмножується протягом усього року, даючи до 20 генерацій. Розвиток одного покоління триває 12-20 днів.

Широкий поліфаг, пошкоджує троянди, кали, кактуси, гвоздику, цитрусові та інші рослини.

Плоскотілка оранжерейна - Brevipalpus obovatus Donn

Плоскотілка оранжерейнаСамка цегляно-червона, тіло розширене спереду і яйцеподібне до заднього кінця, довжиною 0,31 мм. На спинній та черевній поверхні зморшки шкіри утворюють малюнок однакових за розміром вічок сітки. Самці довжиною до 0,29 мм.

Яйця червоного кольору, довжиною 0,16 мм, німфи червоні, мають 4 пари ніг.

В умовах закритого грунту кліщ розвивається безперервно. За температури 26°С розвиток яйця відбувається протягом 8,4 днів, личинки - 5,4, протонімфи - 5,5 і дейтонімфи - 7,1 днів. Після линяння самки живляться протягом 2-8 днів (залежно від температурних умов), починають від-кладати яйця - в середньому 7-27 шт. Розмноження партеногенетичне. Самці зустрічаються дуже рідко. З незапліднених яєць вилуплюються тільки самки.

Лоліфаг, пошкоджує більше 100 видів рослин. У закритому грунті шкодить сукулентам, аукубі (дуже сильно), калам, бананам, пальмам, динному дереву, калині й іншим.

Заходи захисту рослин від кліщів

Заходи захисту рослин від кліщівОсновним джерелом поширення кліщів у закритому ґрунті є садивний матеріал, інвентар і тара. Влітку кліщі можуть потрапити в теплиці з бур'янів, які ростуть поблизу. Спочатку виникають окремі "вогнища" заселених шкідниками рослин. Тому своєчасне виявлення і знешкодження перших вогнищ має вирішальне значення для обмеження поширення цих шкідників у теплицях. Як правило, перші осередки з'являються поблизу стін і під фрамугами, а в процесі дог ляду за рослинами шкідники розносяться працівниками по всій теплиці.

Для захисту рослин від кліщів використовують як загальні заходи: ретельне і регулярне знищення бур'янів у теплицях та біля них, підживлення рослин, переважно калійними добривами, в період утворення бутонів і цвітіння, дотримання загальних фітосанітарних правил догляду за рослинами, так і деякі заходи, спрямовані на зменшення чисельності конкретного виду кліща.

Проти оранжерейного прозорого кліща застосовують термічне знезаражування садивного матеріалу, занурюючи його у гарячу воду (43°С) на 20 - 25 хв. Рослини, заселені цими кліщами, посипають (увечері) тютюновим, чистотіловим пилом або попелом.

Застереження. Попелом не слід зловживати у спеку. Були випадки, коли молоді рослини перцю декоративного після пересаджування і надмірного обтрушування їх попелом втратили тургор - протягом 20 - З0 хв листки і верхівки зів'яли.

Проти найпоширенішого звичайного павутинного кліща застосовують для деяких рослин промивання водою під тиском. У теплицях створюють умови для підвищення вологості повітря. На рослини, заселені звичайним павутинним кліщем, випускають хижого кліща фітосейулюса у співвідношенні хижак - шкідник 1:10. У період застосування фітосейулюса не використовують сульфуратори (на трояндах) та пестициди.

Для зменшення чисельності кореневого цибулевого кліща цибулини зберігають при температурі 3-5°С та відносній вологості повітря 60%, їх пересипають сухою крейдою або сіркою.

Під час вегетації рослин проти усіх видів кліщів використовують водні витяжки із рослин, що мають акарицидні властивості (часник, лушпиння цибулі, чистотіл та ін.). Слід враховувати, що водні витяжки з рослин не впливають на яйця кліщів, тому рослини обробляють декілька разів з інтервалом 4-7 днів. З біопрепаратів застосовують фітоверм, 0,2% к.е. в 2%-ний концентрації (200 г препарату на 10 л води).

Автор П.Я. Чумак,  матеріал розміщений за погодженням з журналом "Квіти України" №12, 2000

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:



Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*





Спецпредложение
Саджанці троянд Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*