Плануєте плодовий сад? Не допустіть ці 10 помилок!

Плануєте плодовий сад? Не допустіть ці 10 помилок!

17 сентября 2019

Це тільки здається, що плодові дерева ростуть і дають урожай самі по собі. Досвідчені садівники знають, яких турбот варто отримання якісного та рясного врожаю. Як же буває прикро, коли, незважаючи на титанічні зусилля, результат не радує. Сад постійно хворіє? Плодів мало, вони дрібні і несмачні? Деякі дерева й зовсім гинуть? Швидше за все, все пояснюється просто – вже в момент закладання плодового саду були допущені принципові помилки, які і призвели до плачевного результату. Виправити, звичайно, можна, але краще уникнути цих помилок.

1. Враховуйте особливості ділянки

Як правило, вибирати ділянку під сад нам не доводиться, який вона є, така і буде. Але все ж проаналізувати її особливості і зробити висновки - це в наших силах.

Добре, якщо ділянка під сад розташована на рівнині, вона підходить для вирощування всіх плодових культур. Але якщо є ухил у бік сходу і, особливо, півдня, майте на увазі, що ці ділянки прогріваються швидше навесні і влітку сильніше. Відповідно, саджаючи на такому схилі дерева, які рано просинаються після зими рано (абрикос, наприклад), ви ризикуєте, що вони будуть постійно рано цвісти і страждати від весняних заморозків, а вологолюбні (груша) потерпатиме від літньої спеки. В результаті, урожаю ви можете не дочекатися.саджанці яблунь

Також варто враховувати, що на верхній частині таких ділянок варто висаджувати дерева більш стійкі до вітру і посухи, а в нижній, де скупчується волога, - стійкі до перезволоження.

Якщо ваша ділянка розташована в місті, де скупчується холодне і вологе повітря, то, швидше за все, розводити сад взагалі не варто, або дуже ретельно вибирати саджанці дерев. Адже вони будуть приймати на себе всі самі несприятливі фактори – низькі температури в момент цвітіння і спалаху грибкових захворювань з–за підвищеної вологості.

2. Ураховуйте особливості ґрунту

Зрозуміло, що якість життя плодового дерева безпосередньо залежить від його кореневої системи, а та, в свою чергу, залежить від того ґрунту, в якому вона розвивається. Більшість плодових дерев має потужну кореневу систему, що йде вглиб і розходиться вшир. Для нормального живлення їй потрібен і великий запас живильного середовища і вологи.

Потребує дуже самовідданих зусиль вирощування саду на бідних піщаних і кам'янистих, заболочених, щільних глинистих або засолених ґрунтах. Ті садівники, які саджають дерева в такі ґрунти без попередньої їх підготовки і поліпшення, навряд чи дочекаються хорошого врожаю. Грунт повинен бути повітро - та водопроникний. Такий ґрунт називають структурним, він - як губка.

Але і кожна порода плодових дерев має свої «запити». Яблуні подавай легкі чорноземи, суглинні або супіщані ґрунти. Вони повинні бути достатньо гнучким і в міру вологими. Перезволоження яблуня не виносить. Вишня віддає перевагу легким супіщаним, груша — нещільні суглинки, багаті гумусом, а слива добре росте і плодоносить лише там, де ґрунт суглинистий, добре удобрений і має запас вологи.

Варто виміряти і кислотність ґрунту, для більшості саджанців плодових культур вона повинна бути нейтральною з РН 5,5-7.

3. Високі ґрунтові водисаджанці слив

Плануючи висаджувати ті чи інші плодові культури, варто дізнатися рівень залягання ґрунтових вод. Як правило, високі і довговічні дерева на насіннєвих підщепах мають глибоку кореневу систему, що йде вниз більш ніж на 2 метри. А якщо ґрунтові води на вашій ділянці розташовані вище, то більшу частину часу ці корені будуть мокнути у воді, загнивати і задихатися, а саме дерево якось існувати - тут не до врожаю.

Для кісточкових порід дерев можна зробити поблажку рівня до 1,5 метрів, а ягідних чагарникам — ще менше.

4. Треба, щоб був захист від вітру

Якщо закласти сад на відкритій ділянці, що продувається всіма вітрами, то, швидше за все, взимку він буде страждати від морозів, (адже вітер здуває сніг), а влітку — від висушуючоїго спекотного вітру. При постійному вітрі і бджоли–запилювачі погано літають, так і молоді саджанці, похитуючись з боку в бік, погано вкорінюються.

Тому, розбиваючи сад, одночасно висаджуйте вітрозахисні рослини з північної та східної сторони ділянки. Не забудьте також підв'язати саджанці до опор.

5. Мале видове різноманіттясаджанці абрикос

Часто садівники закладають сад, орієнтуючись на одну культуру, скажімо, яблуню. Зазвичай це роблять, якщо сад закладається для отримання прибутку. З одного боку, за таким садом легше доглядати, всі роботи можна проводити відразу на всіх рослинах (удобрювати, поливати, обприскувати). Але, як правило, саме в монокультурних садах рослини потребують більш ретельної і частої обробки від шкідників і хвороб. Адже поширюються вони в такому саду блискавично по всім рослинам. Орієнтуючись на одну культуру, у випадку якогось прорахунку ви можете зовсім залишитися без врожаю.

6. Купуйте районовані сорти

Для отримання якісного і регулярного врожаю дуже важливо висаджувати плодові дерева, вирощені в місцевих розплідниках і адаптовані до вашої місцевості. Часто цим правилом нехтують, купуючи саджанці у випадкових продавців, або керуючись привабливою ціною. В результаті, саджанці з більш південних регіонів будуть погано переносити морози вашої місцевості, а більш північні саджанці постраждають від ваших регулярних зимових відлиг. В обох випадках це позначиться на врожаї, так і на житті рослини в цілому.

7. Загущені посадки

Плодовим деревам для нормального розвитку і плодоношення потрібно світло, повітря, певний обсяг ґрунту. Часто в аматорських садах, в цілях максимального використання площі ділянки, висаджують рослини дуже близько одна до одної - крони змикаються, наповзають одна на одну, гілки прагнуть рости вгору, а низ оголюється. Як результат - зниження врожаю і недовговічність самих рослин. Виживе найсильніший, оскільки між ними йде конкуренція за світло, харчування і вологу.

Нормальною вважається посадка, коли між дорослими рослинами є вільний прохід для людини. Тому при покупці саджанців плодових дерев цікавтеся майбутніми розмірами рослин.

8. Неправильна посадка

Щоб саджанець добре приживався і, значить, швидко вступив у плодоношення, його потрібно правильно посадити. Яму під посадку готують заздалегідь. Хоча б за місяць до висадки саджанця. Її роблять достатньо широкою і глибокою і наповнюють пухкою родючим сумішшю.

саджанці вишні

Якщо саджанець посадити відразу (у щойно викопану яму), то це загрожує тим, що земля неминуче дасть усадку, і саджанець з його кореневою шийкою опуститься нижче рівня ґрунту, а це неприпустимо. Якщо ж яма зроблена завчасно, то всі фізичні і хімічні процеси в ній вже відбулися, і при посадці досить зробити невелике поглиблення під розмір кореневої системи.

Часто саджанці висаджують з листям і відкритою кореневою системою. Так робити не варто. Коріння при викопуванні, напевно, сильно пошкоджені і навмисно вкорочені. Вони працюють погано, а листя при цьому активно випаровує вологу. Такі саджанці приживаються важко. Варто придбати саджанці плодових дерев із закритою кореневою системою.

Враховуйте і такий важливий фактор, як строки посадки. Для південних регіонів, з м'якими зимами і жарким посушливим літом, для посадки краще осінь. Так саджанець по максимуму отримає вологу і має високі шанси прижитися.

9. Відсутність рослин-запилювачів

Багато плодових культур, особливо кісточкові, для гарного плодоносіння вимагають наявності поблизу рослини-запилювачів. Це можуть бути види, які взаємно запилюються або саджанець того ж виду, але іншого сорту, або просто сіянець (дички). Тому, купуючи рослину для саду, цікавтеся, чи не потрібно їх придбати два і більше.

10. Коли планування ніякого і немає

Часто буває, початківці садівники садять якісь дерева і чагарники просто тому, що у них є дармовий або дуже дешевий посадковий матеріал і вільне місце. «Ну, чому б не купити цей цікавий літній сорт яблуні на розпродажі, якщо саджанець коштує копійки, а вільного місця на ділянці — просто завались? Ви говорите, чи є у мене вже два сорти літніх яблунь? Нічого! Де двоє, там і три!»саджанці плодових дерев

Через кілька років ці три яблуні виростають і починають давати хороший врожай. І тоді виходить, як в тому анекдоті, «пиріжки з яблуками, яблучна шарлотка, яблучний сидр, сік, квас, варення ....  а не спиляти чи до біса ці яблуні?»

Скрупульозно вибирайте не тільки види плодових дерев, які будуть рости на вашій ділянці, а й сорти, з урахуванням того, щоб ви могли без особливих клопотів переробити урожай.  Адже вирощується він з трудом і, нерозумно, погодьтеся, якщо потім банально пропадає тільки тому, що його занадто багато.  Адже, буває, не те, що продати, в урожайні роки його і даром ніхто не візьме!

На закінчення, варто додати, що навіть якщо вам вдалося уникнути всіх перерахованих помилок, для отримання великого і якісного врожаю в саду необхідно дотримуватися правил агротехніки - вчасно поливати, удобрювати, обробляти від шкідників і хвороб, проводити обрізку.

Успіхів вам і хороших врожаїв!

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*

Спецпредложение
Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*