Що таке фунгіциди, які вони бувають?

8 августа 2019
Фунгіцидами називають групу спеціальних пестицидів, які використовуються для боротьби з різними хворобами с/г рослин. Ці хімічні препарати здатні повністю або частково придушити розвиток небезпечних патогенів. Фунгіциди від хвороб випускаються різних видів, широко використовуються в сільськогосподарській сфері для захисту врожаю.
Характеристики та види фунгіцидів
Асортимент фунгіцидів для боротьби з різними хворобами культурних рослин сьогодні дуже великий. Їх випуском займаються багато фірм з різних країн світу. Нерідко фунгіциди різних торгових марок є аналогами, ідентичними за класифікацією, характеристиками, мають однакову діючу речовину, але різні назви.
В цілому, всі препарати відрізняються за характеристиками впливу, типом поширення по культурній рослині та мети застосування. Під ці визначення потрапляють абсолютно всі фунгіциди, незалежно від торговельної марки. Згідно особливості поширення по наземній частині культур фунгіциди для боротьби з хвороботворними мікроорганізмами бувають системного і контактного призначення.
Перші володіють високими проникаючими здібностями. Фунгіциди системного призначення вбираються рослиною, згодом переміщаються з соком всередині стебел і листя, можуть знищити збудника, незалежно від місця його дислокації. Тривалість ефекту залежить від основної діючої речовини (періоду її розпаду) та інтенсивності обмінних процесів культури.
Контактні фунгіциди впливають на мікроорганізми при прямому контакті. Вони практично не вбираються, розповсюдження здійснюється виключно із наземної частини. Період дії в більшості випадків залежить від кліматичних факторів.
За типом дії фунгіциди проти хвороб поділяються на:
- захисні (застосовуються для профілактики),
- імунні (сприяють зміцненню опірності),
- лікувальні (терапевтичні, усувають патоген).
Згідно способам використання всі фунгіциди класифікуються на такі види:
- ґрунтові,
- протруйники,
- для обприскування у вегетаційний період,
- препарати, що захищають багаторічники в стані спокою.
Їх вносять на надземну частину культур для знищення патогенних бактерій в зимові місяці.
Механізм дії фунгіцидів
Згідно класифікації за цією ознакою всі типи фунгіцидів (контактні і системні) характеризуються наступними властивостями:
- пригнічують процеси розмноження (в клітинах патогенів-грибів),
- викликають утворення некротичних ділянок, які є бар'єром для подальшого розповсюдження збудника,
- пригнічують енергообмін, запобігають можливість утворення складових ДНК і РНК,
- порушують дихальні процеси та ін.
Ще препарати можуть надавати блокуючу дію на з’явлення в грибкових мікроорганізмів спеціальної речовини – ергостерину, продуктів метаболізму, які можуть володіти антибіотичними властивостями і захищати патоген від впливу на нього небезпечних речовин.
Актуальність застосування фунгіцидів
До хвороб схильні всі рослини на планеті. Але мета садівників, городників і приватних фермерів – захистити саме культурні насадження, посіви, здатні дати врожай, принести дохід. Зазвичай штучно виведені сорти більшою мірою піддані впливу та ураження патогенними мікроорганізмами, володіють зниженою опірністю. Не виведені ще культури, здатні протистояти хвороботворним бактеріям.
Патогени діють на рослину негативно: пригнічують зростання, знижують урожайність і якість продукції, можуть призвести до загибелі саджанців або посівів. Більш того, грибкові організми можуть зберігатися в землі, стінах сховищ або в самій с/г продукції і вражати вже нові покоління продукції. Тобто, ігнорувати їх появу на культурах, насінні або запасах зерна не можна, при перших же симптомах або ознаках варто обробити спеціальними захисними препаратами. Сигналізувати про поразку насіння або зерна, наприклад, може цвіль.
Вона виникає у стані спокою (в сховищі), або в ґрунті після посіву (якщо ґрунт заражений патогенними мікроорганізмами). Пошкоджене насіння не зійде, що позначиться на врожайності, або покаже низьку схожість. Хвороби можуть вражати не тільки посадковий матеріал, а й сходи. Зазвичай це відбувається по ряду причин: через надмірну вологість, ураження ґрунту, рознесення спор збудників штучним шляхом (комахами, вітром).
Попередити появу патогенів на рослинах або насінні без застосування спеціальних засобів практично неможливо. На сьогоднішній день фунгіциди - єдино ефективний спосіб захистити майбутній і справжній урожай від хвороб і зберегти його якість.
Бажаємо вам здорових і багатих врожаїв.
Комментарии
Напишите ваш комментарий