Які добрива вносять восени в грунт

Які добрива вносять восени в грунт

16 октября 2020

Багато дачників починають удобрювати свої грядки навесні, перед посівом або висадкою розсади.  А то і зовсім додають добрива в лунки і борозни. Взагалі, це правильно. Але є добрива, які можна і потрібно вносити в грунт в кінці сезону – восени.

1. Фосфорні добрива

Фосфор в добривах міститься в важкодоступній для рослин формі. Але за зиму в результаті хімічних процесів він перетворюється на легкодоступний елемент.

Фосфоритне борошно. Це справжня знахідка для прихильників органічного землеробства. Ніякої хімії - повністю натуральний продукт. У ньому міститься 19-30% фосфору.

Особливо ефективно це добриво на кислих грунтах - воно їх підлужнює і наближає до нейтральної реакції.

Як використовувати. Добриво рівномірно розкидають по поверхні грунту, а потім перекопують ділянку. Норма витрати - 30 кг на сотку.

Особливості. Фосфоритне борошно не можна змішувати і вносити на грядки одночасно з вапном, карбонатом калію.суперфосфат подвійний

Подвійний суперфосфат. Це найпопулярніше фосфорне добриво, фосфору в ньому дуже багато - 40 - 50%.

Як використовувати. Добриво розкидають по ділянці, а потім обов'язково перекопують. Справа в тому, що фосфор в цьому добриві знаходиться в вигляді фосфорної кислоти. А вона практично не пересувається в грунті - куди внесли, там і закріплюється. Тому суперфосфат треба обов'язково закладати в землю на глибину основної маси коренів. Якщо просто розкидати по поверхні ділянки - толку не буде.

Особливості. Найкраще вносити суперфосфат разом з органікою - компостом або перегноєм. Тоді ефективність добрива помітно підвищується. А ось з сечовиною, аміачною, натрієво юта кальцієвою селітрою, карбонатом калію, вапном, доломітом, крейдою його змішувати не можна.

2. Калійні добрива

В принципі ці добрива можна було б внести і навесні - вони добре засвоюються. Але більшість з них містять хлор, який негативно впливає на рослини. При осінньому внесенні хлор випаровується, і до весни підгодівля стає цілком безпечною.

Сульфат калію (сірчанокислий калій). Одне з найпопулярніших калійних добрив, саме його найчастіше рекомендують агрономи. Калію в ньому 45-53%. Крім нього до складу входить сірка (18%), яка покращує якість і збільшує термін зберігання врожаю. І що особливо важливо - не дає нітратам накопичуватися в плодах.

Як використовувати. Розкидати по ділянці і перекопати.

Особливості. Добриво не можна змішувати з сечовиною, аміачною селітрою, сульфатом амонію, карбонатом калію, вапном, крейдою і доломітом.

А ще сульфат калію підкисляє ґрунт, тому вносити його рекомендують тільки на нейтральних і лужних ділянках.хлористий калій

Хлористий калій (калійна сіль). Це саме насичене калієм добриво - його там аж 50-60%. Але при цьому воно ж і найшкідливіше серед калійних, тому що в складі дуже багато хлору, який пригнічує рослини і засоляются грунт. Цей елемент на дух не переносять огірки, перці, томати і картопля.

Як використовувати. Його, як і багато інших осінніх добрив, вносять восени, під перекопування грунту. Навесні застосовувати категорично не можна - треба, щоб хлор за зиму випарувався.

Особливості. Якщо вже ви надумали вносити хлористий калій, підгодуйте їм буряк - він любить солоний грунт. Але пам'ятайте: це добриво не можна змішувати з вапном, доломітом, крейдою і карбонатом калію.

3. Азотні добрива

Багато дачників здивуються: азотні добрива - восени? Це ж неправильно! Адже всім відомо, що вони легко вимиваються з грунту з дощами і талими водами, тому вносять їх тільки навесні. У більшості випадків це вірно. Але серед азотних є такі, які надовго фіксуються в грунті, навіть не дивлячись на велику кількість опадів. А азот рослинам восени теж необхідний. У зовсім невеликих дозах, але він потрібен. Наприклад, для коріння дерев, які навіть взимку проявляють активність, нехай і невелику.

Аміачна селітра. У ній близько 35% азоту. Добриво прекрасно діє навіть в мерзлому ґрунті, тому його можна і потрібно вносити восени.

Як використовувати. Розкидати по ділянці і перекопати.аміачна селітра

Особливості. Не можна змішувати з сечовиною, кальцієвою селітрою, суперфосфатом, сульфатом калію, вапном, доломітовим борошном, крейдою, карбонатом калію. Але особливо з органікою: торфом, соломою і тирсою - ці суміші здатні самозайматися і навіть вибухати!

І ще аміачну селітру не варто використовувати на кислих грунтах - вона ще більше їх закіслі. А ось для нейтральних і лужних ділянок вона підходить ідеально.

Сульфат амонію (амоній сірчанокислий). Азоту в ньому трохи менше, 21%, але зате є сірка, про користь якої вже згадувалося вище.

Як використовувати. Розкидати по ділянці і перекопати.

Особливості. Сульфат амонію можна використовувати тільки на лужних ділянках. Для нейтральних, а тим більше кислих він не підходить, тому що сильно підкисляє грунт.

І ще це добриво не можна змішувати з гашеним вапном, фосфоритним борошном, сульфатом калію, натрієвою, кальцієвою і калійною селітрою, золою, карбонатом калію.

Фосфорні і калійні добрива вносять восени ще й тому, що вони допомагають багаторічним рослинам набути підвищену зимостійкість.

Коли вносити осінні добрива? 

Насправді конкретних дат тут немає. За виключенням хіба що азотних - їх краще внести пізніше, до кінця жовтня.

А ось фосфорні та калійні можна вносити з кінця серпня до листопада, у міру того як звільняються грядки. 

Бажаємо вам здорових і щедрих врожаїв.

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*

Спецпредложение
Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*