Значення азотних добрив

Значення азотних добрив

23 августа 2019

Азоту належить провідна роль в підвищенні врожаю сільськогосподарських культур. Величезне значення азотних добрив в збільшенні врожайності сільськогосподарських культур обумовлюється виключно важливою роллю азоту в житті рослин.
Азот підсилює ріст рослин. Цей елемент входить до складу ДНК, РНК і білків, тобто в кожній «циглинці», з якої будується рослина, є азот. Якщо азоту в достатку, рослини швидко набирають масу.
Підвищує врожайність. Прийнято вважати, що азот відповідає за ріст, фосфор за цвітіння, а калій - за плодоношення. Загалом і в цілому це правильно. нітроамофоска

Але азот відіграє важливу функцію у формуванні врожаю: він збільшує розмір не тільки пагонів і листя, а також квіток і плодів. А чим більші плоди, тим вищий урожай. Більш того, цей елемент підвищує не тільки розмір овочів і фруктів, але і їх якість. І ще завдяки азоту закладаються квіткові бруньки. Чим їх більше - тим більше плодів.
Загоює рани на деревах. Часто після обрізки, особливо після сильної, місця спилів і зрізів довго не загоюються. Як наслідок - знижується зимостійкість рослин: сильно обрізані дерева взимку можуть підмерзнути. А на підмерзлу деревину тут же «сідають» чорний рак та інші захворювання. Це в тому випадку, коли азоту не вистачає. Тому після обрізки сад треба обов'язково нагодувати азотом.
Першу підгодівлю роблять у квітні: 0,5 відра перепрілого гною або 1 - 2 кг курячого посліду на 1 кв. м пристовбурового кола.
Другу - на початку червня: ті ж добрива в тих же дозах.

Замість органіки можна використовувати мінеральні добриваамофос, нітроамофоску або аміачну селітру.

Прискорює плодоношення. Буває, що яблуні або груші сидять на ділянці роками, активно розростаються вгору і вшир, а цвісти не хочуть. П'ять, сім, десять років проходить, а врожаю все немає. Виправити ситуацію допоможуть азотні добрива. Щоб прискорити цвітіння яблунь і груш, вносити азотні добрива треба двічі:
перший раз - на початку росту пагонів: 40 - 50 г на пристовбурні кола молодий яблуні,
другий раз - перед закінченням росту пагонів (наприкінці червня): 80 - 120 г на пристовбурні кола.

аміачна селітра

Підійде аміачна селітра або сечовина. Але пам'ятайте: це дуже висока доза і вносити таку кількість добрив в суху землю не можна! Її треба спочатку полити, потім внести добрива, а потім знову полити.

В яких добривах є азот

Аміачна селітра

В її складі 34 - 35% азоту.
Плюси: аміачна селітра легко розчиняється у воді, миттєво засвоюється рослинами. Чудово діє навіть у мерзлому грунті, тому її можна використовувати для дуже ранніх підживлень.
Мінуси: при зберіганні сильно вбирає вологу і злежується у великі грудки. Підкислює грунт, тому використовувати її можна тільки на нейтральних або лужних землях. Не можна застосовувати для позакореневих підживлень! Варто трохи переборщити з дозою, рослини згорять.


Коли вносити аміачну селітру: восени або навесні під перекопування, протягом літа у вигляді ґрунтових підживлень.

карбамід

Сечовина (карбамід)

Тут азоту 46%.
Плюси: карбамід добре розчиняється у воді, чудово засвоюється рослинами.
Мінуси: при високій вологості злежується, перетворюючись на брилу. Дуже швидко вимивається з грунту, вивітрюється і розкладається на сонці, тому закладати сечовину (на відміну від інших азотних добрив) треба на глибину 10 - 12 см. При цьому вона починає діяти не моментально, як аміачна селітра, а лише через тиждень. Підкислює грунт - використовувати її можна тільки на нейтральних або лужних землях.


Коли вносити сечовину (карбамід): тільки навесні і влітку у вигляді підживлень. Причому сечовину можна спокійно використовувати і для позакореневих підживлень - вона не зашкодить рослинам, навіть якщо переборщити з дозою.

Сульфат амонію

В ньому 20% азоту.

сульфат амонію

Плюси: сульфат амонію легко розчиняється у воді, не злежується при зберіганні, не вимивається з грунту. Крім азоту, містить сірку (24%), яка покращує якість і збільшує термін зберігання врожаю. І що особливо важливо - не дає нітратам накопичуватися в плодах.
До речі, в Україні 80% орних земель бідні сіркою, а внесення сульфату амонію відновить кількість сірки в ґрунті. 
Мінус: сильно підкислює грунт! Використовувати тільки на лужних ділянках.


Коли вносити сульфат амонію: восени під перекопування.

Кальцієва селітракальцієва селітра

Азоту 15,5%.
Плюси: кальцієва селітра добре розчиняється в воді.  Знижує ризик захворювання плодів вершинної гниллю.
Мінуси: дуже сильно вбирає воду і при зберіганні у вологому приміщенні може розчинитися.  Зберігати її потрібно виключно в герметичній тарі і в дуже сухому місці. Використовувати кальцієву селітру можна тільки на кислих і нейтральних ділянках.


Коли вносити кальцієву селітру: тільки навесні і влітку у вигляді підгодівлі.
Азот - дуже рухливий елемент. Тому мінеральні добрива потрібно вносити, не закладаючи в ґрунт, - просто розкидати по поверхні.


Бажаємо вам здорових та багатих врожаїв.

Полезная статья? Поделитесь с друзьями:Комментарии
Напишите ваш комментарий
Ваш комментарий*

Спецпредложение
Специальное предложение для оптовых клиентов NDS
Подпишитесь
на рассылку и получите
50 гривен

на первый заказ от 300грн*